Plavání je sport, který doporučují všichni lékaři. Je vhodný pro každého, od batolat až po osoby seniorského věku. K tomu, aby jej člověk provozoval, nemusí být žádný atlet. Prospívá jak tělu, tak duši. Takže pokud se chcete uvolnit po těžkém pracovním dnu, navštivte nejbližší bazén.
Pozitivní účinek na fyzický stav
- Kardiovaskulární systém. Plavání zlepšuje krevní oběh. Pravidelné plavání umožňuje přivyknout tělesné námaze, stabilizuje krevní tlak a zpomaluje tep. Protože tělo se protahuje, usnadňuje návrat krve k srdci.
- Dýchání. Plavání vám umožňuje sladit vdech a výdech natolik, že únava se dostavuje mnohem později než v případě jiných sportů. Přímo se doporučuje astmatikům.
- Klouby. Plaváním se zlepšuje ohebnost kloubů. Ve vodě klouby nesou jen 33 % z celkové váhy těla. Je to tedy sport, který lze doporučit všem, kdo mají potíže s klouby. Běžně se využívá v rehabilitačních programech a pomáhá zotavování po operacích.
- Svaly. K překonání odporu vody pracují ne klouby, nýbrž svaly. Důsledkem toho plavání svalstvo posiluje a činí je odolnějším. Uvolňuje svalovou strnulost ramen a zad a umožňuje odstranit nahromaděné napětí. Zapojeny jsou všechny skupiny svalů – svaly horních i dolních končetin, břišní svaly a svaly, které podpírají páteř (plavání se obzvlášť doporučuje osobám trpícími bolestmi zad).
- Postava. Tělo se pomalu, ale jistě formuje. Pokud se plavání provozuje pravidelně, svaly se zpevní, aniž nabudou. A přitom necítíme, že bychom vynakládali nějaké zvláštní úsilí. Je to sport, který se doporučuje, chceme-li spálit nadbytečné tuky.
- Zadržování vody. Protože voda vytváří jednolitý tlak na celé tělo, plavání je vynikající pro osoby, které trpí zadržováním vody v organismu.
Pozitivní účinek na duševní stav
Plavání je rovněž antidepresivní sport. Voda navozuje pocit pohody a uvolněnosti (proč bychom jinak tak dlouho relaxovali ve vaně). Unavuje nás fyzicky a vyvolává ospalost na rozdíl od únavy psychické, která má přesně opačný účinek.